Як уникнути паніки під час пандемії?

13.03.2020

Страх посилюється перед невідомим - тим, що не пояснено з точки зору науки, релігії та коли не має чітких інструкцій і гарантій безпеки. В епоху інтернету і соцмереж різні фейки поширюються швидше, ніж сам коронавірус. Тому важливо довіряти лише перевіреній інформації.

«У житті немає нічого, чого варто було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти». Марія Кюрі


Щоб уберегти себе і свою психіку від «соціального зараження» і «масового психозу», нам необхідно зберегти нормальну здатність до судження і не впадати в одержимість.

✅ Не беріть участі в тиражуванні паніки в розмовах, в смс і соцмережах.

✅ Зупиняйте тих, хто завантажує вас своїми тривогами - негативні емоції теж заразні, а скарги послаблюють імунітет.

✅ Візьміть за правило - помічати кожен день те, що викликає у вас позитивні емоції. Будь-яка дрібниця: аромат кави, сонячний ранок, яскравий шарфик, улюблена пісня, проскочив пробку, купили букет у бабусі і так далі. Влаштовуйте обмін приємними новинами і привчайте своїх близьких помічати хороше

✅ Не переглядайте нескінченно стрічку новин. Наша психіка сприймає негативну інформацію як загрозу. Одна з її захисних реакцій: бажання контролювати ситуацію в світі. Але це ілюзія контролю - моніторити новини. Насправді це тільки посилює стресову реакцію, яка не отримує виходу. А тривалий стрес послаблює імунну систему, роблячи організм сприйнятливим до інфекцій.

✅ Читаючи новини, відстежуйте сильні тілесні і емоційні реакції. Напруга в м'язах, головний біль, прискорене серцебиття повинні стати сигналом закрити ноутбук / смартфон і змінити вид діяльності. Вийдіть на прогулянку або заваріть чай.

✅ Висловлюйте і проживайте свої емоції. Будь-які людські трагедії можуть викликати стресову реакцію. Емпатія - природна людська якість. Хочеться плакати? Плачте. Будьте щирими самі з собою.

✅ Намалюйте ваші переживання. Можна використати, навіть, звичайні воскові олівці, крейду. Переносьте свої переживання на папір до тих пір, поки не спаде напруга. Потім можна це порвати, викинути або спалити.

✅ Тривалість емоції до 12 хвилин. Якщо зависли на кілька днів - задайте собі питання: про що насправді моє горе, яка подія в моїй історії життя нагадує те, що відбувається? Чи не пережили чи недавно важке розставання, звільнення або втрату? Активація травми відбувається в послідовності. Витіснення переживання горя може привести до депресії. Якщо відчуваєте відсутність внутрішніх ресурсів - зверніться за допомогою до психолога.

✅ Чи відчуваєте сильний страх? Задайте собі питання - якого страху ви дійсно уникаєте в житті: змінити роботу? Розлучитися? Вийти заміж? Народити дитину? А може почати нарешті жити тим життям, яким дійсно хочете?

✅ Мами, надмірно тривожні за своїх дітей, зверніть увагу на себе, свої бажання, почуття. Дуже часто так буває, що поміщають всю свою любов, турботу і вкладають сенс життя в тих, хто здається їм краще, краще і важливіше, ніж вони самі. У тих, у кого все попереду. У тих, хто без них не може обійтися. Щоб завжди бути потрібною і найулюбленішою. Сенс життя дійсно страшно втратити. Саме час подумати як його грамотно розподілити. І на себе, свої потреби, свою реалізацію і свої бажання в тому числі. Покажіть своїм дітям приклад - як прожити життя щасливо і повноцінно.

✅ Дозвольте собі отримувати задоволення. Ви маєте на це право. Чи може у вас бути все добре, коли хтось страждає або вас обов'язково покарають? Звідки ростуть ноги у цієї ідеї? Напишіть топ 50 речей, які коли-небудь доставляли вам задоволення і щодня виконуйте що-небудь з цього списку. Віруси бояться людей переповнених жагою до життя.

✅ Пам'ятайте, криза - це завжди точка росту. Нестандартні ситуації активують сплячий потенціал, ми розвиваємо креативність, нові професійні навички, розумне споживання природних, матеріальних і людських ресурсів, турботу про близьких і профілактику здоров'я, невротичні симптоми дають можливість позбутися від них назавжди. Еволюція людства неможлива без подолання труднощів. Ми обов'язково впораємося, зміцнимо імунітет, станемо здоровіше і сильніше!

✅ Тримайте зв'язок з реальністю! І зберігайте критичне мислення. Ухвалення реальності відбувається через проживання 5 стадій: заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття. Головне не зависнути в стадії заперечення - не заперечувати факт небезпеки інфікування, не ігнорувати рекомендації медпрацівників та дотримання карантину. Зберігайте спокій і вирішуйте реальні проблеми по мірі їх надходження.

✅ Переключитися з тривоги на впевненість можна в будь-який момент. Саме час потренувати цю навичку. Так, не у всіх це вийде відразу. Але все-таки це можливо. Наприклад, в період карантину змістіть фокус вашої уваги на те, що ви самі можете контролювати в своєму житті і на що раніше не вистачало часу. Наприклад: - раціон харчування і заняття спортом для зміцнення імунітету - навести порядок в шафах - зробити генеральне прибирання - почистити пам'ять смартфона і ноутбука - посадити квіти і доглядати за ними - переглянути улюблені фільми вдома замість прем'єр в кінотеатрі - влаштувати романтичну вечерю при свічках - експериментувати з рецептами страв - карантин використовувати, щоб налагодити з дітьми емоційну близькість, сказати "я люблю тебе", разом пограти, обговорити кіно або книгу, спекти пиріг, погуляти на свіжому повітрі, помалювати Чи побалуватися, переміряти гардероб і навчити дочку наносити макіяж, а сина майструвати щось по дому.

✅ А тим, кому дійсно складно впоратися зі своїми переживаннями в цей період, дуже страшно за себе або близьких, не доводьте психіку до виснаження, панічних атак, неврозу або депресії. Зверніться вчасно до психолога.

Вікторія Сторожук - Блог психологині
Всі права захищені 2020
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати